VS-20ETF06FPPBF
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VS-20ETF06FPPBF
Part Number : VS-20ETF06FPPBF
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : VS-20ETF06FPPBF More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Height : 8.9 mm
Case/Package : TO-220-2
Number of Pins : 2
Forward Voltage : 1.67 V
Max Surge Current : 300 A
Element Configuration : Single
Max Reverse Voltage (DC) : 600 V
Max Operating Temperature : 150 °C
Natural Thermal Resistance : 0.5 °C/W
Peak Non-Repetitive Surge Current : 300 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Qty : 621 In Stock
Applications : Building automation Grid infrastructure Enterprise projectors
Width : 4.8 mm
Length : 10.6 mm
Recovery Time : 160 ns
Forward Current : 20 A
Reverse Voltage : 600 V
Peak Reverse Current : 100 µA
Reverse Recovery Time : 160 ns
Average Rectified Current : 20 A
Min Operating Temperature : -40 °C
Max Forward Surge Current (Ifsm) : 300 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 600 V